Porady

Jak i gdzie zamontować czujnik zwilżenia liścia?

Czujniki zwilżenia liścia wykorzystywane są zazwyczaj przez rolników do pomiaru wilgotności występującej w roślinie (w koronie drzewa, w łanie zbóż lub w liściach upraw warzywnych). Wyniki pomiarów wykorzystywane są często w prognostycznych modelach chorobowych, które bazując na pomiarach między innymi z tego czujnika dokonują symulacji występowania chorób grzybowych w uprawach roślinnych.
Czujnik zwilżenia liścia powinno się zamontować w miejscu gdzie choroba się rozwija najlepiej i występują dla niej najbardziej sprzyjające warunki. W sadownictwie czujnik montuje się w najbardziej zarośniętej części korony od północnej strony ponieważ właśnie tam wilgoć i rosa będzie utrzymywać się najdłużej i ewentualne zabiegi agrotechniczne muszą być dostosowane właśnie do takich warunków. Oczywistym jest, że jeśli zapobiegniemy wystąpieniu choroby w najlepszych dla niej warunkach to w miejscu gdzie liście wysychają najszybciej (od południowej strony) tym bardziej ochrona będzie skuteczna. Te same zasady stosujemy do innych upraw polowych.
Nasz system oferuje bardzo dużą ilość modeli chorobowych dla różnych rodzajów upraw. Pełna oferta dostępna w zakładce MODELE CHOROBOWE.