Porady

Jaki sposób transmisji danych ze stacji wybrać?

Stacje meteorologiczne Davis oferują dwa podstawowe rodzaje komunikacji z odbiornikiem. Najbardziej wygodną i dającą najwięcej możliwości jest komunikacja radiowa – bezprzewodowa. Wybierając stację pogodową w wersji bezprzewodowej można dokonać montażu w zaledwie kilkanaście minut bez konieczności instalowania przewodu. Wersje bezprzewodowe stacji meteorologicznych wyposażone są w panel fotowoltaiczny, który łącznie z baterią 3V zapewnia zasilanie stacji na co najmniej 2 lata nieprzerwanej pracy.
Odległość pomiędzy stacją a konsolą (odbiornikiem) jest ściśle uzależniona od warunków montażowych (blaszane powierzchnie, żelbetonowe ściany, budynki, drzewa). Realny zasięg gwarantujący dobrą jakość połączenia to maksymalnie 100 m. Zasięg można zwiększyć stosując przekaźniki (repeatery) lub anteny kierunkowe. Modele bezprzewodowe dają również możliwość podłączenia do konsoli centralki do podłączenia dodatkowych czujników (6345OV) oraz innych interfejsów radiowych (interfejs wiatromierza).

W miejscach gdzie nie ma możliwości zamontowania wersji bezprzewodowej (duża ilość urządzeń komunikujących się na częstotliwości 868 MHz np. urządzeń przemysłowych lub obawa zakłóceń innych urządzeń wrażliwych np. na lotniskach) zalecamy zakup stacji meteorologicznej w wersji przewodowej. Wersja przewodowa nie ma możliwości rozbudowania o dodatkowe czujniki temperatury i wilgotności gleby ale zapewnia najbardziej stabilną komunikację pomiędzy stacją a odbiornikiem.