Porady

Jaką stację wybrać? Vantage Pro2 czy Vantage Vue?

Jakość czujników do pomiaru temperatury, wilgotności względnej powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego jest w obydwu stacjach dokładnie taka sama. Stacje natomiast różnią się tym, że w Vantage Pro2 powierzchnia kolektora deszczomierza wynosi 213 cm2 i jest zaaprobowana przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (WMO) a w stacji Vantage Vue powierzchnia kolektora deszczomierza jest o połowę mniejsza i wynosi 117 cm2. Oznacza to, że stacja Vantage Pro2 dokonuje pomiarów deszczu z większą precyzją ponieważ zbiera informację o opadzie z większej powierzchni.

Ponadto wiatromierz w stacji Vantage Pro2 jest montowany jako osobny czujnik. Dołączony do wiatromierza 12 metrowy przewód umożliwia montaż tego czujnika o wiele wyżej na maszcie. W Vantage Vue wiatromierz zintegrowany jest w jedną obudowę z resztą czujników przez co musi być zawsze zamontowany na tej samej wysokości co reszta czujników. Biorąc pod uwagę, że standardem montażu jest wysokość 2 m.n.p.t nie zawsze może to być odpowiednia wysokość do pomiaru wiatru.

Stację Vantage Pro2 można w przyszłości doposażyć w czujniki promieniowania słonecznego oraz promieniowania ultrafioletowego a wersję bezprzewodową w dodatkowe czujniki pomiaru temperatury, wilgotności gleby i zwilżenia liścia czego nie można zrobić ze stacją Vantage Vue.

Stacja Vantage Vue można powiedzieć, że jest przeznaczona bardziej do zastosowań domowych i hobbystycznych aczkolwiek jakość czujników pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza oraz kompaktowość modelu sprawia, że jest to model stacji najczęściej wykorzystywany przez firmy do pomiaru hałasu środowiskowego gdzie pomiar deszczu nie jest istotny.